Skip to main content


WikiArbor aka WikiDrzewia


I am now preparing a proof-of-concept installation for communities who want to monitor trees in their area.
The direct need that made me work on it is the situation now common in Poland, where local authorities, together with developers, cut down an enormous number of trees without or clearly against the consent of local communities.

All hints and helping hands/minds welcome.

#trees #protection #community #federated #power

More: https://lemmy.ml/post/63657
@MiKlo:~/citizen4.eu$
Your link shows:


And when I look at one of areas in question, I see no single tree identified.

https://www.openstreetmap.org/#map=18/52.42101/16.94192

So, the conclusion is:
1. Yes, OSM is a good platform to use for tagging items. But it is just a platform -- no special tools are available for the needs I discuss.
2. I will insist that the data will be under (decentralised) control of communities that enter them, being mirrored or presented through OSM (or whatever platform -- not necessarily only one)
3. If I find someone form OSM community who is keen and able to discuss how it can be done, I am superhappy.
@
@MiKlo:~/citizen4.eu$
Zobaczę.
Na razie skupiam się na poszukiwaniach sfederowanej wiki, jako że to jest platforma o szerszych zastosowaniach.
Samo geotagowanie służy do prezentacji, ewentualnie do wyszukiwania w terenie. Rdzeniem jest jednak inwentaryzacja i fotodokumentacja.
@
This entry was edited (5 months ago)
@MiKlo:~/citizen4.eu$
Also, troszkę Ci zejdzie, zanim mnie przekonasz do "jednej wspólnej światowej bazy". Nie wiem, czy dożyję.
@
@MiKlo:~/citizen4.eu$
To może zacznijmy od uporządkowania obszaru rozmowy. Czy Twoim zdaniem zawartość fediwersu jest dostępna publicznie, czy jest "chomikowana"?
Ustalenie, czy mamy na ten temat wspólne zdanie, jest dla mnie podstawą do wszelkiej dalszej rozmowy.
@
@MiKlo:~/citizen4.eu$

1. Good point. Omówię go ze stowarzyszeniem, które chce robić projekt pilotażowy.

2. Na tym właśnie polega wartość pomysłu. Ponieważ oficjalne kanały są blokowane i zakłócane, szukamy mechanizmu pozwalającego zebrać informacje z kanałów nieformalnych (taki crowd-whistleblowing)

3. Z mojego punktu widzenia najważniejsze jest trzecie dno: rozwijanie zdecentralizowanej topologii komunikacyjnej w oparciu o lokalne społeczności/organizacje/affinity groups.
@
@Kuba Orlik
Jestem ostatnim, który by zabraniał komukolwiek wprowadzać drzewa do OSM. Go ahead.
@
@Kuba Orlik
Zgaduje, że jest to ukryte pytanie.
Odpowiadam:
1. OSM nie zapewnia lokalnej (społecznościowej) kontroli nad danymi
2. OSM jest nieodporny na ataki -- wystarczy skuteczny atak na jeden punkt struktury, żeby obezwładnić całość.
3. OSM nie zapewnia komunikacji zwrotnej (monitoringu społecznościowego) ani kanałów komunikacji na poziomie społeczności i między społecznościami.

OSM jest znakomitą platformą do prezentacji danych i mam nadzieję to wykorzystać. Zakładam, że można będzie automatyczne przesyłać dane geolokacyjne (z linkiem zwrotnym) z systemu rozproszonego do OSM. Ale na tym użyteczność OSM się kończy.
@
@MiKlo:~/citizen4.eu$
No i widzisz. Skoro taka prosta rzecz nie daje się ustalić, to może lepiej będzie, jak nie będziemy wchodzić w bardziej skomplikowane.
Tak czy owak, będę publicznie pisał o postępach projektu, więc nikt Cię nie powstrzymuje przed wyrobieniem sobie opinii i równie publicznym jej rozgłaszaniem. To jest właśnie urok sieci rozproszonej. :-)
@
@Kuba Orlik
1. Dane wprowadzane przez lokalna społeczność pozostają pod fizyczną kontrolą społeczności -- tak samo, jak np. posty na **lokalnej** instancji mastodona.
W projekcie jest to realizowane poprzez sprzętowy "społecznościowy węzeł danych", oczywiście z zachowaniem backupów i mozliwością mirrorowania w dowolnym miejscu sieci.

2. Single point of failure:
The Openstreetmap Foundation is incorporated as a company limited by guarantee, registered in England and Wales at the UK Companies House.
Company Registration Number: 05912761
Address of Registered Office: Openstreetmap Foundation, St John’s Innovation Centre, Cowley Road, Cambridge, CB4 0WS, United Kingdom .

Wrażliwy na ataki polityczne, prawne, administracyjne i niejawne operacje służb.

W momencie, kiedy dane źródłowe przechowywane są w rozproszonych społecznościach, konieczna byłaby seria ataków na każdą gminę/organizację z osobna. Podnosi to znacznie koszty takiego ataku. A jednocześnie społeczności, których nie zaatakowano, nadal korzystają z pełnej funkcjonalności na swoim terenie.

3. Idę sobie parkiem i widzę moje ulubione drzewo nagle pomalowane pomarańczowym sprayem. Wyciągam smartfon, loguję się na stronę tego drzewa i wysyłam zdjęcie z ewentualnym komentarzem głosowym. Trafia ono do skrzynki moderatorskiej węzła, gdzie podejmowane są działania zgodnie z procedurą.
@
This entry was edited (5 months ago)
@MiKlo:~/citizen4.eu$ @Kuba Orlik
1. No właśnie.
2. Nie odniosłeś sie do tego typu ataków, jakie opisałem.
3. Wszystko można zrobić we wszystkim, tylko po co. https://en.wikipedia.org/wiki/IP_over_Avian_Carriers

Wydaje mi się, że ta dyskusja nie ma sensu. Tak jak na początku miałem do OSM stosunek neutralny, tak teraz czuje się coraz bardziej naciskany, żeby przyjąć jedyną słuszną drogę, a "argumenty" robią się coraz bardziej fikołkowe.
Proponuję zakończyć na tym etapie. Za jakiś miesiąc będę znów w stanie myśleć o używaniu OSM bez awersji i wtedy mogę wrócić do tematu, już bez osoby dyszącej mi nad uchem.
@ @

This website uses cookies to recognize revisiting and logged in users. You accept the usage of these cookies by continue browsing this website.